Rok 2020

Rok 2020
zpět

Rok 2020 byl pro mě jedním z nejlepších roků v mém životě. Může to znít zvláštně, ale je to tak. Zákaz cestování do zahraničí a uzavření kin mi umožnily cestovat více po Česku, objevovat nová místa a místo do kina, kam mě přítelkyně čas od času násilím tahá, jsem ji naopak já tahal do kopců. 

Také se nám během záři podařilo s Turistickým centrem Frýdek-Místek zorganizovat dva velmi povedené fotokurzy, kam se nám přihlásilo přes 20 účastníků. Jeden termín probíhal v Malenovicích u Satinských vodopádů, druhý pak přímo ve městě na náměstí v Místku. Těší mě, že z obou kurzů mám velmi pozitivní ohlasy a těším se na jejich zopakování i v budoucnu. 

Moje vlastní fotografování také nezahálelo. Rok 2020 se mi v mnohém zjednodušil. Byl jen o práci, času s rodinou a focení. Nic víc. Spoustu balastu a šumu odpadlo, ztratil se. Díky focení se mi povedlo nalézt nová místa v mém rodném Poodří, ale i dál v Beskydech, v Jeseníkách, v Bílých Karpatech a v luzích řeky Moravy na jižní Moravě. Ceným námětem k mému focení byly letošní záplavy v Poodří. Na některých místech stála voda od června až do listopadu. Dokonce se Odra vylila dvakrát. Na začátku června a poté v říjnu. Mám díky tomu spoustu nových a snad i zajímavých záběrů, které budu ještě publikovat. 

Po několika letech jsem také začal do focení víc investovat. Doplnil jsem si základní objektiv o širokáč a teleobjektiv a je to myslím na fotkách znát. Hlavně díky širokáči jsem si focení letos na podzim opravdu užíval. Posun v mé práci znamenala i investice do MacBooku, který je rychlý a zobrazuje fotky stejně jako na papíře. Právě úpravy fotek a tisk snímků se mi tím velmi zjednodušil. 

Netroufám si odhadovat, co přinese příští rok, každopádně se na něj velmi těším. Doufám, že mi umožní navštívit některá místa v zahraničí, které už dlouho chci zachytit fotoaparátem. Takže hodně zdraví a vše nej v novém roce! 

 

Kurz v Malenovicích

Kurz v Malenovicích. V galerii ,,Voda" zde na webu můžete najít snímek přímo od vodopádů. 

 

Starý strom

Louky v Bílých Karpatech se starými stromy. Na toto místo jsem letos vyrazil třikrát a pokaždé jsem z něj byl nadšený. 

 

Medvědí česnek

Jeden z nejlepších snímků, jaký jsme letos pořídil. Medvědí česnek v Bíých Karpatech. 

 

Stébla ve vodě

Stébla ve vodě. Detail zaplavených luk v červnu. 

Jeřabina

Jeřabina v Jeseníkách. Z tohoto snímku mám velkou radost.  

Rozvodněná Odra

Rozvodněná Odra na jejím horním toku v Oderských vrších. Vodopád vlevo dole jsem zde za 5 let návštěv nikdy neviděl. Normálně je to místo úplně suché. 

Brodění na loukách

Brodění na loukách. 30 vteřinová expozice zachycuje vše pohyblivé.

Ojíněné listí

Ojíněné listí. Foceno u slepých ramen řeky Moravy u Mikulčic.

Pseudoforma

Využil jsem četné mlhy a cestou do práce jsem se zastavil vyfotit i Dolní oblast Vítkovic. Je z toho zajímavá série fotek, kterou najdete na mém Instagramu @janbainarphotography.

Hořící led

Hořící led. Poslední focení roku 2020 v Poodří. 

 

 Povídání o fotkách

Povídání o fotkách

Proč potřebujeme přírodu

Proč potřebujeme přírodu

Kamarád v Přerově

Kamarád v Přerově


Fotografická kniha

Fotografická kniha
KRAJINA VE FOTOGRAFII

Chcete si vychutnat mé snímky v knižní podobě? Můžete si objednat mou knihu Deset let fotografem s průřezem mých nejlepších fotografií.

Cena 890,-
Fotografická kniha