Foťte jinak, foťte lépe (II. část)

Foťte jinak, foťte lépe (II. část)
zpět

V druhé části článku se zaměříme na to, jak fotit jinak a kreativněji.

6. limitujte své možnosti


Zní vám to bláznivě? Je to nejlepší způsob, jak se zlepšit. Fotíte nejčastěji s širokoúhlým objektivem a telesklo použijete jednou za uherský rok? Vezměte si na focení právě jen teleobjektiv. Donutí vás to vidět scénu jinak, zabývat se spíše vzdálenějšími prvky v krajině a při troše štěstí nafotíte výjimečné snímky. Podobně můžete (ne)pracovat i s vaším makroobjektivem, filtry či stativem. Prostě si vezměte jen minimální množství techniky, které budete potřebovat, zapomeňte na možnost výběru z vaší fotobrašny. Naučí vás to také přizpůsobit se okolnostem, což mě přivádí k dalšímu bodu.

 

 

Západ slunce na Costa Brava. Do Španělska jsem jel bez stativu. Když jsem fotil tento úžasný západ, fotil jsem z ruky a bez možností využít exposure blendingu. Nakonec jsem byl mobilnější a rychleji se přizpůsoboval situaci.

 

7. přizpůsobte se fotografovanému objektu


Buďte pokorní k objektu, který fotografujete. Je jedno, jestli je to krajina, modelka či svatebčané, poslouchejte, co vám chtějí říct a přeneste to do fotografií. Když budete trvat na svém záměru a představách, nebudete s výsledkem nikdy spokojeni. Budu konkrétnější. Jedete do hor s cílem fotit západy a východy slunce z vysokých štítů, ale počasí se nevyvedlo a je zataženo? Pohybujte se níže v pásmu lesa a fotografujte vodopády a lesy. Stejně postupujte i při úpravách snímků v počítači. Zvýrazněte to, co už je na snímku zachyceno, nedělejte v počítači ze surového souboru něco, co na něm není. Když se vám to povede, vaše fotografie budou přirozené a budete z nich mít skvělý pocit.

 

 

Peřeje na Odře. Bez plánu pořídit takový snímek a při světle, které mi z počátku nevyhovovalo, jsem pomocí delšího ohniska pořídil jeden ze svých nejoblíbenějších snímků.

8. foťte i jiné žánry


Trochu si protiřečím. V prvním článku jsem doporučoval zaměřit se na jednu oblast fotografie a té se věnovat. Dělám to ale schválně. V momentě, kdy docílíte uspokojivých výsledků, zamyslete se nad tím, že vyjedete ze zajetých kolejí své tvorby a začnete fotit něco úplně jiného. Pokud podobně jako já fotografujete krajinu a dáte se z ničeho nic na portrét, zjistíte, že jste skoro na začátku a musíte na sobě znova pracovat. Začít můžete třeba na letní dovolené u moře, kde se podmínky změní a vy můžete fotografovat jinou krajinu, jiné lidi či jinou architekturu. Efekt takového konání je jasný. Zlepšíte se i v oblasti, které jste se původně věnovali. Naučíte se vidět jinak. Budete zase o kousek dál.

 

 

Venda. Kombinace portrétu a krajiny. Téma, které nefotím příliš často.

9. dělejte přesný opak toho, co jste dělali doposud


Tenhle bod skvěle shrnuje všechny předchozí tipy. Fotíte jen při zlaté hodince? Foťte v poledne. Fotíte jen krajinu? Běžte na hokej a foťte tam. Máte osvědčené postupy? Pro jednou na ně zapomeňte. Prostě a jednoduše porušte všechny pravidla, na které si jen vzpomenete. Běžte fotit s cílem pořídit něco úplně jiného než doposud. A až to uděláte a budete se dívat na své výtvory, neřešte, jestli se vám snímek líbí či nikoliv. Nezaujímejte k němu žádný postoj. Kašlete na reakce ostatních. Máte v tom guláš? Snad vám pomůže moje poslední rada.

 

Impresionistický pohled na pěší zónu la Rambla v Barceloně.

10. spoléhejte na čas a intuici


Nevíte, jestli váš snímek za něco stojí? Máte k němu zvláštní vztah, pamatujete si specifické okolnosti jeho vzniku a v online galerii o něj nikdo nezavadí? Nevadí, je to naprosto přirozené. Dejte tomu čas. Nebo ještě lépe, nechte své snímky obstát v čase. Z vlastní zkušenosti vím, že po roce od pořízení už víte, jestli je snímek kvalitní či nikoliv. Při hodnocení snímku je důležitá i intuice. U svých nejlepších snímků, u kterých vím, že jsou nadčasové, ve skutečnosti nevím proč. Nevím přesně, co je dělá výjimečnějšími, lepšími, oblíbenějšími.  Nejspíš to není lepší kresba, nižší úroveň šumu či větší dynamický rozsah. Prostě nevím. Neumím to pojmenovat. Jen vím, cítím a čas mě utvrzuje v tom, že se snímek povedl.

 

Východ slunce na Kotvici. 10 měsíců jsem měl snímek na disku a nevěděl, jestli se povedl. Po téměř pěti letech, myslím, v čase obstál.

Zaujal vás článek? Umíte fotit jinak a kreativněji? Jaké jsou vaše tipy pro zlepšení vašich fotografií? Budu moc rád, pokud přispějete svým názorem do komentářů pod článkem. Díky!

 

Napsáno pro server FotoRádce.cz.Proč potřebujeme přírodu

Proč potřebujeme přírodu

Kamarád v Přerově

Kamarád v Přerově

Pozvánka na výstavu

Pozvánka na výstavu


Fotografická kniha

Fotografická kniha
KRAJINA VE FOTOGRAFII

Chcete si vychutnat mé snímky v knižní podobě? Můžete si objednat mou knihu Deset let fotografem s průřezem mých nejlepších fotografií.

Cena 890,-
Fotografická kniha