Foťte jinak ,foťte lépe (I. část)

Foťte jinak ,foťte lépe (I. část)
zpět

V tomto článku nabízím několik myšlenek, které vám pomohou zlepšit vaše fotografie.

1. ujasněte si, co chcete fotografovat


Baví vás sportovní fotografie, portrét či krajina? V určitém momentu se budete rozhodovat, co vlastně chcete fotografovat. Důvodů je hned několik. Každý fotografický žánr má svá specifika, časovou a finanční náročnost a lehce odlišné postupy. Zlepšovat se ve více oblastech fotografie je velmi náročné. Ve vámi vybrané oblasti fotografie se snažte být co možná nejkomplexnější.

 

Zasněžený lužní les v Poodří, březen 2013.

2. přestaňte se zabývat svou fototechnikou


Velmi často slýchám fotografy říkat: „až si koupím ten nový objektiv, to budou panečku fotky“ nebo „s tím druhým externím bleskem budou moje portréty ještě o level lepší“. Pravda je taková, že v žádném z uvedených příkladů fotografie lepší nebudou. Všimněte si, že i ti nejlepší fotografové s těmi nejlepšími fotoaparáty současnosti (třeba s Nikonem D800) jsou svou technikou limitováni. Nejlépe si toho můžete všimnout ve chvíli, kdy přijde na trh zase o něco lepší a novější model. Technika bude pořád procházet vývojem a zároveň bude stále zastarávat. Vaše nejlepší fotografie by měly tomuto vývoji odolat a měly by zůstat nadčasové. Jedinou překážkou k lepším fotografiím jste vy sami. To, jak si dokážete zorganizovat svůj volný čas pro fotografování, kolik kilometrů za svými fotografiemi prochodíte nebo jak kvalitně scénu nakomponujete a vyfotografujete.

 

Zaplavované louky v Poodří při západu slunce, březen 2013.

3. pozorujte své vzory


Zejména v začátcích je velmi cenné pozorovat a dokonce kopírovat ty nejlepší fotografy dneška. Fotografie je do určité míry řemeslná činnost, a dokud bojujete se základy kompozice a exponování, jednoduše kopírujte činnost fotografů před vámi. Představte si, že se chcete naučit hrát dobře tenis. Z počátku se budete muset naučit hrát základní údery, forehand a backhand. A budete se je učit jako tisíce tenistů před vámi a tisíce tenistů po vás. Základy jsou totiž dané a není důvod je nějak modifikovat. Úplně stejné je to i při fotografování (a jakékoli další činnosti, která vás napadne).  Ve chvíli, kdy si základy osvojíte, hledejte vlastní cesty a postupy.

 

Odraz barev východu slunce na struktuře ledu, Poodří, 2012.

4. buďte sám sobě učitelem


Fotografie (obecně umění) je silně individualistická činnost. Vaše fotografie by o vás měly leccos prozrazovat, měly by být odrazem vašich pocitů, zážitků, vaším pohledem na věc. Docílit takových výsledků však není jednoduché. Je proto přirozené se při zlepšování svých dovedností stát sám sobě učitelem. Jednoduše zpětně přemýšlejte nad svými kroky a postupy. Ptejte se sami sebe, proč se mi daná fotografie povedla či nepovedla. Co jsem udělal dobře a co špatně. Co udělám příště. Jak jsem fotografoval 3, 4, 5 let nazpátek. Taková sebereflexe vám pomůže své výsledky postupně zlepšovat a zároveň si vytvořit osobitý autorský rukopis.

 

Pohled z Mazáckých skal na podzimní Beskydy, říjen 2013.

5. vystavujte své fotografie online


Všimněte si, že jinak vnímáte své fotografie vy, jinak je vnímá vaše manželka a jinak je vnímá další fotograf. Pokud nechcete fotografovat jen pro sebe do šuplíku, doporučuji vám své snímky vystavovat v několika internetových fotogaleriích. Zpětná vazba od ostatních fotografů vám pomůže vaše snímky vidět v jiném světle. Navíc se můžete inspirovat pracemi ostatních. Dejte si ale po určitém čase pozor, abyste své fotografie nepořizovali jen pro úspěch a oblíbenost u internetového osazenstva. Obecně uspějete se snímky, které budou připomínat výše zmíněný  ,,dobře provedený forehand“.  Může to být třeba strom na poli, potok v lese či zrcadlení na hladině rybníka.  Jednoduše to bude ,,nemastný, neslaný“ snímek, který bude odpovídat vkusu většiny.

 

Jezero Kaménka v Poodří, duben 2011.

Prvních 5 tipů pro zlepšení vašich fotografií jsem popsal a dalších 5 najdete v druhém díle článku. Dobrým zdrojem inspirace k vlastnímu zlepšení může být například i kniha Prodejte svůj talent od Daniela Coyla, která mi byla inspirací i k napsání tohoto článku. Budu rád, když do diskuze přispějete vlastními postřehy a postupy, díky kterým se vám daří zlepšovat.

 

Napsáno pro server FotoRádce.cz



Proč potřebujeme přírodu

Proč potřebujeme přírodu

Kamarád v Přerově

Kamarád v Přerově

Pozvánka na výstavu

Pozvánka na výstavu


Fotografická kniha

Fotografická kniha
KRAJINA VE FOTOGRAFII

Chcete si vychutnat mé snímky v knižní podobě? Můžete si objednat mou knihu Deset let fotografem s průřezem mých nejlepších fotografií.

Cena 890,-
Fotografická kniha